Start arrow Sport
SPORT W ZSP2

 

Cyklo Klub „Ziemia Raciborska”

& Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka”
 

Kolarstwo jest w naszym kraju bardzo popularną dyscypliną sportu  za sprawą  sukcesów na arenie międzynarodowej takich zawodników jak Szurkowski, Szozda, Mytnik i wielu innych.
 
W Raciborzu pojawiło się w 1993 roku, dzięki grupie pasjonatów, z p. Alfredem Sontagiem na czele, kiedy to powstał Cyklo Klub „RAFAKO”, który w 1997 roku zmienił nazwę na Cyklo Klub „Ziemia Raciborska”.

 

W roku 2000, z inicjatywy pana Alfreda Sontaga i pana Andrzeja Skurka został założony Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka”.
Oba kluby znalazły swoją siedzibę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Raciborzu – w dzielnicy Ocice.

 

Priorytetem tych stowarzyszeń jest szkoleniem dzieci i młodzieży w ramach  sportu kolarskiego. Zawodnicy corocznie biorą udział w kilkudziesięciu wyścigach rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej.

 

Image

 

Największymi sukcesami odniesionymi do tej pory przez raciborskich kolarzy było zajęcie 3 miejsca na Mistrzostwach Polski w roku 2002, w kategorii junior, przez Adama Pierzgę oraz w roku 2004  zdobycie przez Tomasza Strzedułę, tytułu Wicemistrza Polski na Torze w Sprincie Olimpijskim.

 

Prezesami klubów byli , kolejno :

CK „Ziemia Raciborska” p. Alfred Sontag, Marek Borek, Roman Michna
Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka” - p. Alfred Sontag, Andrzej Skurk
 
Cyklo Klub został założony przez grupę pasjonatów z panem Sontagiem Alfredem na czele w pod koniec roku 1993. W pierwszych latach działalności klub nosił nazwę Cyklo Klub „RAFAKO”. Prezesem przez 9 lat był pan Sontag. W 2002 nastąpiła zmiana prezesa na okres 2 lat stanowisko przejął pan Borek Marek, a w 2004r. pan Michna Roman. Priorytetem stowarzyszenia jest szkoleniem dzieci i młodzieży w ramach  sportu kolarskiego. Pierwszym trenerem był pan Filip Jan. W roku 1999 obowiązki trenera przejął pan Michna Roman. W 1997 roku stowarzyszenie zmieniło nazwę na Cyklo Klub „Ziemia Raciborska” i pod tym szyldem funkcjonuje do dzisiaj. Przez okres1 4 lat zawodnicy klubu zdobywali wiele tytułów Mistrzów Śląska indywidualnie, parami i drużynowo. Największym sukcesem było 3 miejsce Adama Pierzgi w kategorii junior na Mistrzostwach Polski, był to rok 2002.


W 2000 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Cyklo Klubu pana Sontaga Alfreda i pana Andrzeja Skurka został założony Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka” Racibórz. W pierwszym okresie istnienia stowarzyszenia funkcję prezesa połączono i pełnił ją pan Sontag Alfred. Od 2002 roku rządy przejął pan Andrzej Skurk. UKS w zamyśle założycieli miał pełnić funkcję klubu szkolącego dzieci i młodzież do 16 roku życia. Trenerem w klubie jest pan Michna Roman. Zawodnicy klubu mimo młodego wieku odnoszą sukcesy w makroregionie, a także na arenie ogólnopolskiej. Największy sukces klubu miał miejsce w 2004 roku  za sprawą Strzeduły Tomasza, który został Wicemistrzem Polski na Torze w Sprincie Olimpijskim.


Kluby nie miałyby racji bytu bez pomocy miasta Racibórz i sponsorów. Najbardziej wytrwałymi sympatykami klubu są panowie Strzeduła Alojzy i Piela Gerard. Wspomagają oni kluby finansowo, a także poświęcając swój czas wyjeżdżając z zawodnikami na zawody kolarskie.

 

 

Podsumowanie UKS "Siódemka"

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »